
dr. Szetei Ágnes
2025-07-14
Szezonális munka, beugrós feladat, pár napos kisegítés? Sokan ismerik és használják erre az egyszerűsített foglalkoztatást, vagyis az EFO-t. A neve csalóka, mert bár egyszerűbbnek tűnik a hagyományos munkaviszonynál, a szabályai igen szigorúak. 2025-ben pedig több fontos változás is történt, ami munkavállalóként és munkáltatóként is érint téged.
NÉZZÜK, MIRE KELL FIGYELNED, HOGY ELKERÜLD A MILLIÓS BÍRSÁGOKAT!
A legnagyobb változás: a 120 napos szabály már rád is vonatkozik!
Ez a legfontosabb újítás, amit mindenkinek meg kell értenie.
- Mi változott? 2025. Július 1-jétől a 120 napos éves korlát már nem cégenként, hanem személyesen rád, a munkavállalóra vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy egy naptári évben összesen legfeljebb 120 napot dolgozhatsz EFO keretében, függetlenül attól, hogy ezt egy vagy több különböző cégnél teszed.
- Hogyan működik a gyakorlatban? Mielőtt egy cég felvenne EFO-val, le kell ellenőriznie aNAV rendszerében, hogy van-e még szabad napod az éves 120 napos keretedből. Gondolj rá úgy, mint egy éves „EFO-kártyára”, amiről a munkáltatók „lepecsételik” a napjaidat.
Fontos átmeneti szabály 2025-re: az új, 120 napos keretet csak július 1-jétől kell számolni. Tehát ha az év első felében már dolgoztál is, július 1-jén újraindul a 120 napos számlálód erre az évre. Ez egy egyszeri könnyítés az átállás miatt.
Ami nem változott: a régi korlátok is élnek!
Sokan esnek abba a hibába, hogy azt hiszik, az új szabály felülírja a régit. Pedig nem! A kettő párhuzamosan érvényes.
- Alkalmi munka: ugyanannál a cégnél továbbra is legfeljebb 90 napot dolgozhatsz egy évben.
- Idénymunka: ugyanannál a cégnél továbbra is legfeljebb 120 nap a limit egy éven belül.
Például: dolgozol 90 napot a „Csillámpor” Kft-nél alkalmi munkában. Ezzel ennél a cégnél 2025-re kimerítetted a keretedet. Viszont más cégeknél az év során még dolgozhatsz összesen 120 napot EFO-ban.
PÉNZÜGYEK: MENNYI AZ ANNYI?
Neked, mint munkavállalónak:
- Minimum fizetés: a törvény meghatározza a legkisebb órabért. 2025-ben ez szakképzettséget nem igénylő munka esetén 1.422 Ft/óra, míg szakképzettséget igénylő munkakörben 1.745 Ft/óra. Természetesen túlórára és ünnepnapi munkára pótlék is jár.
- Adómentes jövedelem: a béred egy napi határig, az úgynevezett mentesített keretösszegig adómentes. Ez 2025-ben napi 17.394 Ft (szakképzettség nélkül) vagy 20.852 Ft (szakképzettséggel). Csak az e feletti rész után kell személyi jövedelemadót (szja) fizetned.
- A legfontosabb tudnivaló: a TB! Az EFO-s jogviszony nem ad teljes körű egészségbiztosítást. Csak nyugdíjra, baleseti ellátásra és álláskeresési ellátásra szerzel jogosultságot. Ha nincs mellette másik, bejelentett munkád, akkor magadnak kell fizetned az egészségügyi szolgáltatási járulékot, hogy elmehess orvoshoz.
A munkáltatónak:
A cégnek minden ledolgozott napod után egy fix összeget, úgynevezett közterhet kell fizetnie. Ezt 2025-ben jelentősen megemelték, így az EFO drágább lett a cégeknek.
- Alkalmi munka: 4.400 ft / nap
- Idénymunka (mezőgazdasági, turisztikai): 2.200 ft / nap
A feketeleves: mi történik, ha hiba csúszik a gépezetbe?
Itt a legkisebb tévedés is óriási következményekkel járhat. ANAV zéró toleranciát alkalmaz.
- Az aranyszabály: a munkáltatónak a munka megkezdése előtt kell bejelentenie téged. Akár egy perces késés is azt jelenti, hogy a foglalkoztatás be nem jelentettnek, azaz feketemunkának minősül.
- A következmények brutálisak:
- Átminősítés: ha a bejelentés elmarad vagy hibás, a NAV úgy veszi, hogy nem is EFO-ban, hanem hagyományos munkaviszonyban dolgoztál, csak épp „elfelejtettek” bejelenteni.
- Adóterhek: a munkáltatónak utólag be kell fizetnie az összes normál adót és járulékot (szocho, tb, szja), mintha rendes állásod lett volna.
- Milliós bírság: a be nem jelentett foglalkoztatásért járó mulasztási bírság felső határát megduplázták, ami cégenként és munkavállalónként akár 2 millió forint is lehet.
- További szankciók: a cég felkerülhet a NAV feketelistájára, elveszítheti adókedvezményeit, és súlyos esetben akár az üzletet is bezárathatják.
ÚTMUTATÓ A TÚLÉLÉSHEZ
- Munkavállalóként: légy tisztában a 120 napos kereteddel, és ne feledkezz meg az egészségügyi járulék fizetéséről, ha szükséges!
- Munkáltatóként:
- Ellenőrizz! Mielőtt bárki munkába áll, kérdezd le a NAV rendszeréből az EFO-napjait.
- Jelentsd be időben! Online ('T1042E nyomtatvány, ONYA) vagy telefonon (185), de mindig a munka kezdete előtt.
- Dokumentálj! Legyen egy egyszerűsített munkaszerződés vagy legalább egy jelenléti ív és bérpapír.
- Fizess és vallj be! A közterhet a következő hónap 12-éig fizesd be és valld be a '08-as bevallásban.
Az egyszerűsített foglalkoztatás továbbra is hasznos lehet, de a 2025-ös változásokkal még nagyobb odafigyelést és fegyelmet követel mindenkitől. A szabályok bonyolultak, a kockázat pedig óriási, így ha bizonytalan vagy, mindig kérd ki egy könyvelő vagy egy adótanácsadó véleményét! Mi itt vagyunk neked!